Von der Leyen në Shkup: RMV ka mundësinë historike për të hapur negociatat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen ka mbajtur fjalën e saj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, para votimit të propozimit francez nga deputetët maqedonas.

Von der Leyen u shpreh se me votimin e këtij propozimi, Bashkimi Evropian do të hapë negociatat me Maqedoninë e Veriut javën e ardhshme.

“Tani të gjithë duhet ta kthejmë shikimin përpara, duhet ta kapim mundësinë që kemi përpara. Të nisim negociatat e anëtarësimit dhe të punojmë së bashku në rrugën që ju çon në Bashkimin Evropian. Këtë mund ta bëjmë që javën e ardhshme, duke ndërmarrë hapin e parë me propozimin francez.

Ju të gjithë jeni të vetëdijshëm për këtë propozim. Ai mbron interesat tuaja dhe adreson shqetësimet e të gjitha palëve. Ne jemi të bindur se kjo është e një rëndësie historike. Vendimi është i juaji, ka të bëjë me rrugën tuaj europiane”, u shpreh Von der Leyen.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

TË FUNDIT

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

A do të rikthehet Bojko Borissov? Bullgarët sot sërish në zgjedhje

Qytetarët bullgarë këtë të diel u drejtohen qendrave të votimit Kjo është hera e katërt në dy vjet që bullgarët shkojnë në zgjedhje. Zgjedhjet e përgjithshme...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?