Referendumi për kushtetutën, opozita në RMV kundër përfshirjes së bullgarëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Opozita maqedonase nuk heq dorë nga ideja e referendumit kundër ndryshimeve kushtetuese për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut, ashtu siç parashikohet në propozimin francez.

VMRO DPMNE para disa ditësh paralajmëroi se do të iniciojë procedurë për mbledhjen e 150 mijë nënshkrimeve për referendum. Këtë të enjte, organet e partisë do të diskutojnë dhe do t’i japin formë kësaj ideje.

“Do të bisedojmë për propozimin për referendum, të shohim çfarë lloj referendumi, kur do ta fillojmë procedurën dhe ku do të orientohemi. Të dëgjojmë çfarë mendojnë anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të partisë”, tha kryetari i kësaj partie, Hristijan Mickoski.

Por përfaqësuesit e Qeverisë besojnë se nuk ka nevojë për referendum për këtë çështje. Sipas zv/kryeministrit për çështje evropiane Bojan Mariçiç, në aspektin përmbajtësor ndryshimet kushtetuese janë të lehta, pasi vetëm kërkohet përmendja e bullgarëve në Kushtetutë.

“Ne i kemi marrë mësimet nga e kaluara. Opozita këmbëngulte për referendum edhe për Marrëveshjen e Prespës me Greqinë dhe Qeveria e Zoran Zaev e pranoi referendumin. Në fund VMRO DPMNE, pas disa vitesh kërkesë për referendum, vendosi ta bojkotojë, që la gjurmë të keqe në të gjithë procesin. Kjo për ne ishte një mësim” , u shpreh ai.

Sipas propozimin francez, Maqedonia e Veriut duhet të përfshijë pakicën bullgare në Preambulën e Kushtetutës para se të mbahet Konferenca e Dytë Ndërqeveritare me BE-në.

Vendi ka më shumë se 1 vit kohë, pasi fillimisht do të zhvillohet procesi i skriningut, ku Komisioni Evropian bën vlerësimin e nivelit të harmonizimit të legjislacionit vendor me atë evropian.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

TË FUNDIT

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat e larta në...

Serbët në Kosovë janë qytetarë të barabartë, thotë ministri Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se serbët janë qytetarë të barabartë në vend dhe gëzojnë të njëjta të drejta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?