Mickoski: Parlamenti të pranojë nismën për referendum kundër propozimit francez

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski i bën thirrje Parlamentit që të pranojë nismën për referendum kundër propozimit francez.

Pas vendimit të komitetit ekzekutiv të partisë për referendum, pritet që deri në fund të gushtit palët të bëjnë konsultime me ekspertë për formën dhe pyetjet e këtij procesi.

“Nisma për referendum do të jetë prioritet. Fillimisht duhet mbledhja e 150 mije firmave dhe pranimi në Kuvend me shumicë të thjeshtë. Duhet ti qasemi problemit, janë 3 procese të ndara. Është kontesti dypalësh bashkë me protokollin, është ndryshimi i Kushtetutës dhe në fund korniza negociuese”, u shpreh ai.

Për LSDM-në e Dimitar Kovaçevskit, iniciativa për referendum është dyfytyrësi dhe tentim për manipulim me opinionin, ngjashëm sikur me referendumin për ndryshimin e emrit të shtetit.

“Iniciativa për referendum kundër konkluzioneve të Parlamentit për mbrojtje të gjuhës dhe identitetit maqedonas është vetëm farsë e Mickoskit. Fakti që ende nuk e dinë se cilën pyetje do të parashtrojnë tregon se nuk kanë interes për gjuhën apo qytetarët”, tha deputetja Bogdanka Kuzeska.

Aleanca për shqiptarët, po ashtu nuk mbështet referendumin.

“Qëndrimin ynë në lidhje me referendumin ne e kemi dhënë ditën e shtunë, shumë qartë, ditën e shtunë ne e votuam propozimin francez dhe ishim faktor vendimtarë, ju e dini, po qe se nuk ishim ne, propozimi francez nuk do të kalonte, sepse nuk kishte kuorum”, theksoi Halil Snopçe.

Lideri i VMRO DPMNE Hristijan Mickoski paralajmëroi konsultime gjatë periudhës në vazhdim për modalitetet e referendumit ndërsa tha se do të grumbullojnë mbi 150 mijë firma të nevojshme për thirrjen zyrtare të tij.

Kërkesa për zgjedhje të parakohshme parlamentare do pezullohet poashtu deir në finalizimin e referendumit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

TË FUNDIT

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat e larta në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?