English

Raketat e Hezbollahut goditën bazën ushtarake, Izraeli kryen sulme në Liban

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Katër persona janë vrarë në një “valë të gjerë” të sulmeve ajrore izraelite në Liban të nisura pasi raketat e Hezbollahut vranë një ushtar në Izrael.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, një grua dhe dy fëmijë u vranë në qytetin jugor të Libanit, Souaneh, thanë mediat shtetërore dhe burimet e sigurisë.

Një burrë që Hezbollahu e identifikoi si një nga luftëtarët e tij u vra në Aadchit.

Ushtria izraelite tha se goditi infrastrukturën e Hezbollahut në përgjigje të një sulmi vdekjeprurës me raketa në bazën e saj në qytetin verior izraelit të Safed.

Luftëtarët e Hezbollahut kanë shkëmbyer zjarr me forcat izraelite pothuajse çdo ditë përgjatë kufirit që nga fillimi i luftës midis Izraelit dhe grupit palestinez Hamas në Rripin e Gazës në tetor.

Përplasjet kanë ngritur frikën për një konflikt më të gjerë rajonal.

Të mërkurën në mëngjes, sirenat u dëgjuan në të gjithë Izraelin verior ndërsa breshëri raketash u hodhën drejt komuniteteve kufitare të Netua dhe Manara dhe qytetit të Safed, i cili është 14 km (9 milje) në jug të kufirit.

Një ushtar izraelit u vra dhe shtatë të tjerë u plagosën pasi baza e tyre në Safed u godit nga raketa, thanë mediat izraelite dhe shërbimet e urgjencës. Ushtari që vdiq më vonë u identifikua si rreshter i shtabit Omer Sarah Benjo.

Një video tregoi se një tjetër raketë ra pranë portës së spitalit të Safedit.

Hezbollahu më vonë pretendoi se kishte sulmuar një “pozicion armik” në Safed “në mbështetje të popullit dhe rezistencës së Gazës, e cila po i nënshtrohet agresionit brutal sionist me dritën jeshile të SHBA”.

Pasdite, Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) njoftuan se avionët luftarakë kishin “goditur një sërë objektivash terroriste të Hezbollahut” në Souaneh, Aadchit, Jabal al-Braij, Kfar Houneh dhe Kfar Dunin në përgjigje të zjarrit me raketa.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?