Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi ajo nuk është në përputhje me zhvillimet e fundit.

Sipas kryeministrit të Shqipërisë në deklaratën e BE duhet të përfshihen ngjarjet e ndodhura në veri të kosovës ku një grup kriminal sulmoi policinë dhe vrau efektivin Afrim Bunjaku, si edhe për zinë kombëtare të shpallur nga serbia për vrasjen e sulmuesve serb në Kosovë.

“Shqipëria nuk u linjëzua me deklaratën e Bashkimit Europian. Ky fakt ka shkaktuar për hir të së vërtetës një pështjellim kur ja kemi përcjellë brukselit si një qendrim të Shqipërisë, pasi jemi përpjekur më herët që deklarata të reflektonte edhe ngjarjet e ditëve të fundit, si vrasja e efektivit të policisë së Kosovës si dhe shpalljen e zisë nga ana e serbisë.

- Advertisement -

Miqtë në Burksel na thanë se kjo nuk ishte e mundur pasi edhe deklarata e dhënë dje ishte në fakt konfirmimi nga blloku i vendeve anëtare të Bashkimit Europian i qëndrimit publik nga Borrell, pas takimit të dështuar të 14 shtatorit mes dy liderëve të Kosovës dhe Serbisë. Ne nuk kemi asnjë problem lidhur me kritikat që BE i ka bërë Kosovës, por publikimi i kësj deklarate duhet të bëhej njëkohësisht apo të paktën të pasohej pa humbur kohë nga një deklaratë e dytë për zhvillimet që sapo përmenda.

Na thanë se kjo nuk ishte e mundur momentalisht dhe se deklarata kritike ndaj Kosovës e kishte marrë mbështetjen e të gjitha vendeve anëtare dhe Shqipërisë i kërkohej linjëzimi me të si gjithmonë. Përgjigjja jonë ishte negative dhe qendrimi ynë natyrshëm nuk u prit mirë nga Brukseli. Ne jemi të keqardhur por nuk do ndryshojmë qëndrim”,-tha Rama duke shtuar se qeveria shqiptare do jetë gati të linjëzohet sapo të vijë deklarata që ne presim.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

TË FUNDIT

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

Arian Çani zbulon skenarin: Rama po bën atë që duhet, do të “rrokullisej” nëse…

Gazetari Arian Çani tha në “Now me Erla Mëhillin”, se në situatën ku ndodhet kuvendi kryeministri Rama nuk mund të tërhiqet. Ai tha se në...

“Berisha ‘non grata’ i bie Ramës me flamurin e SHBA”-Çani: Doktori të takojë Putinin

Gazetari dhe moderatori Arian Çani është shprehur se nuk bën sens që ish-kryeministri Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga SHBA dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×