Regjistri i krimeve seksuale, gjoba për pedofilët që nuk japin të dhënat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Regjistri i krimeve seksuale i miratuar në kuvend ditën e enjte me 125 vota pro, pritet të parandalojë sulmet seksuale.

Në të, do të figurojnë të regjistruar personat që nga viti 1995, të cilët janë dënuar, kanë vuajtur dënimin.

Këta individë, tashmë do të duhet të raportojnë çdo lëvizje të tyren jashtë Shqipërisë, si dhe u hiqet e drejta për t’u punësuar në institucione private dhe shtetërorë, ku ka fëmijë. Pjesë e këtij regjistri do të jenë dhe shtetasit e huaj por që ndodhen në territorin e Republikës së Shqipërisë.

- Advertisement -

Por çfarë ndodh në rast se një i dënuar nuk kryen këto detyrime. Ata do të ndëshkohen me masa administrative dhe gjobë nga 500 mijë lekë deri në 1 milion në rast se refuzojnë të japin informacione per regjistrimin e tyre.

Çdo i dënuar do t’i hiqet e drejta për të udhëtuar jashtë vendit nga 6 deri në 12 muaj, si dhe nëse nuk mbajnë kontakte të vazhdueshme me komisariatin më të afër, do të pagujnë 300 deri në 700 mijë lekë gjobë.

Megjithatë ata kanë të drejtë të perfitojnë nga programet e rehabilitmit dhe integrimit. Nëse një i dënuar pretendon se regjistrimi ështrë i parregult ose në kundështim me ligjin mund t’i drejtohet gjykatës.

Të gjithë qytetarët, përmes portalit e-albania, do mund të kërkojnë, nëse dyshojnë se dikush pranë tyre, mund të jetë pedofil.  Në vendin tonë janë rreth 100 persona që kanë kryer dënimin për dhunë seksuale ndaj të miturve dhe që enden të lirë rrugëve.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Agron Shehaj denoncon Edi Ramën: Si e përdori fshehurazi zyrtarin e FBI-së

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj deklaroi se sipas hetimit në SHBA, kryeministri Edi Rama ka përdorur fshehurazi zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, i...

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

TË FUNDIT

Agron Shehaj denoncon Edi Ramën: Si e përdori fshehurazi zyrtarin e FBI-së

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj deklaroi se sipas hetimit në SHBA, kryeministri Edi Rama ka përdorur fshehurazi zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, i...

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

Punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës, 40% kanë përfunduar

Rrjeti hekurudhor në Durrës është kthyer tashmë në një kantier ndërtimi. Ndërtimi i këtij projekti po ecën me ritme të kënaqshme. Burime zyrtare pranë Hekurudhës Shqiptare...

Zv.kryetarja e Kuvendit: Ja arsyeja pse Rama nuk ishte në seancë për interpelancë

Zëvendëskryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj deklaroi se kryeministri Edi Rama nuk u paraqit këtë të enjte në seancën plenare, në interpelancën për çështjen "McGonigal",...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×