Rihapen doktoraturat, në Fakultetin Ekonomik pranohen 119 doktorantë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pedagogu i fakultetit ekonomik Igli Tola prej dy vitesh nuk pati mundësi të niste studimet në doktoraturë për shkak të pezullimit 10 vjeçar të këtij programi.

Por me rihapjen e doktoraturës këtë vit ai është pjesë e 119 doktorantëve fitues nga 203 kandidatë në Fakultetin Ekonomik.

“Doktoratura është plotësim i pjesës sime profesionale. Fusha ime e studimit lidhet me pjesën e pastrimit të parave. Kjo do i shërbejë edhe një publiku më të gjerë për të gjetur zgjidhje, tha Igli Tola.

- Advertisement -

Ekonomiku është i pari fakultet në Universitetin e Tiranës që rifillon doktoraturat pas 10 vitesh pezullim. Në Fakultetet e tjera po prezantohen ende doktoraturat e mbetura pezull në që nga viti 2013.

“Është një vonesë që do e rikuperojmë me cilësi. Ne kemi konstatuar se ku janë pikat e interes të institucioneve, pra që  mos bëhen punime nga ato që të rrinte në sirtarë, por të kenë efekt në zhvillimin ekonomik. Çdo punim do kalojë në departament”, u shpreh Dhori Kule.

Ky program ishte i pezulluar sepse u konstatua cilësi e dobët e doktoraturave të lëshuara si dhe mungesë në stafet udhëheqëse. Ndryshe nga 10 vite më parë ku një pedagog nuk kishte limit në udhëheqjen e studentëve, këtë herë është ndryshe.

“Aktualisht një profesor udhëheq maksimumi tre”, tha Kule.

Një doktorant paguan 450 mijë lekë për 3-5 vite pjesë në këtë program.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 





LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

TË FUNDIT

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...






Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×