English

Rindërtimi i Ukrainës pas luftës do të kushtojë 750 miliardë dollarë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri ukrainas Denys Shmyhal pohoi se kostot e rindërtimit në të gjithë Ukrainën aktualisht janë 750 miliardë dollarë.

- Advertisement -

Këtë deklaratë, ai e bëri një forum biznesi gjermano-ukrainas, mëngjesin e ditës së sotme.

Qytete të tëra, si Mariupol dhe Bucha, janë shkatërruar që nga fillimi i luftës në fund të shkurtit, shkruajnë mediat e huaja. 

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) tha të hënën se do të angazhojë deri në tre miliardë euro për Ukrainën gjatë 2022 dhe 2023 për të ndihmuar në mbështetjen e bizneseve dhe ekonomisë së saj të shkatërruar.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?