Rinisin tensionet dhe përplasjet ne kufirin Armeni-Azerbajxhan, vriten 49 ushtarë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tensionet po rriten sërish mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Raportohet se në përplasjet  e fundit janë vrarë të paktën 49 ushtarë armenë.

Ministria e Mbrojtjes e Armenisë publikoi pamjet e trupave azere që dyshohet se kaluan kufirin në territorin armen, por  këto imazhe nuk janë verifikuar.

Në parlament, kryeministri armen, Nikol Pashinyan, tha se forcat e Azerbajxhanit  kishin bombarduar njësitë armene.

- Advertisement -

Ai shtoi se Armenia do t’i kërkojë zyrtarisht Rusisë ndihmë sipas një traktati miqësie të nënshkruar midis vendeve.

Një zëdhënës i Mbrojtjes së Azerbajxhanit tha se vendi i tij kishte marrë masa ‘legjitime ushtarake’ në përgjigje të ‘provokimeve të Armenisë’.

Ai mohoi se forcat azere kishin tentuar të kalonin kufirin.

Të dy palët janë  të bllokuara në një konflikt dhjetëvjeçar mbi rajonin Nagorno-Karabakun.

Azerbajxhani mori kontrollin e territorit pas  një lufte që zgjati 6 javë në vitin 2020, në të cilën vdiqën 6600 njerëz. Ajo përfundoi me një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Rusia.

Franca thotë se do t’ia raportojë  dhunën e fundit Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

TË FUNDIT

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enriko Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×