Rrezikohet siguria kombëtare, ekspertja: Nuk duhen dhënë me koncesion ‘pasaportat’

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Teuta Nunaj, eksperte ekonomie thotë se Shqipëria nuk është gati për të dhënë ‘pasaporta të arta’.

Për Euronews Albania ajo i shpreh se sistemi i drejtësisë në Shqipëri dhe institucionet nuk mund të kontrollojnë një proces të tillë.

“Për momentin do shprehesha kundër shitjes së pasaportës se nuk jemi gati në forcimin e shtetit ligjor që të kemi mundësi t’i kontrollojmë  të gjittha kërkesat dhe të shmangim pastrimin e parave apo korrupsionin. Më duket e parakohshme që për pak vite të aplikojmë këtë formë alternative duke qenë se nuk jemi në gjendje ta zbatojmë”, tha ekspertja.

- Advertisement -

Edhe nëse një procedurë e tillë zbatohet, ajo thotë se shërbimi nuk u duhet dhënë me koncesion kompanive të huaja.

“Jam kundër koncesionit për disa shërbime të cilat cenojnë sigurinë kombëtare dhe lidhen në mënyrë të drejtpërdrejtë me të dhëna sensitive të shqiptarëve. Në të tilla raste qeveria shqiptare nuk dihet t’i japë me koncesion, do isha kundër që një kompani e huaj të veprojë. Këto të dhëna duhet të ruhen nga shteti shqiptar”, u shpreh Nunaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

TË FUNDIT

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×