English

Rritje e çmimit të energjisë në Kosovë? Përplasje mes qeverisë dhe opozitës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zyra e Rregullatorit për Energji Elektrike ka paralajmëruar se mund të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike në Kosovë.

- Advertisement -

E gjitha kjo me kërkesë të furnizuesit. Arsye për këtë sipas ZRRE është rritja e çmimit në treg.

Por, një gjë e tille po konsiderohet e papranueshme për qytetaret. Kundër një shtrenjtimi të energjisë elektrike janë edhe ekonomistët.

Këtë propozim po e kundërshton edhe opozita, duke e akuzuar ZRRE si instrument të pushtetit. Ndërkohë, qeveria ka vendosur se në rast të ngritjes së çmimit të ketë subvencionim.

Por, edhe kete eskperti i ekonomisë, Safet Gërxhaliu nuk e sheh si zgjidhje.

Sipas tij, Kosova ka humbur betejën vite me herët që të ketë stabilitet energjetik dhe se tani duhet te mendohet per alternativa jo të krijohet shtet social.

Ai tha nëse qeveria krenohet se ka buxhetin më të madh në histori, duhet të kujdeset për sektorin privat dhe jo t’a pengojë e ngarkojë atë me detyrime të reja, gjë që do të ndikonte edhe në performancën e tyre, por edhe në çmime.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×