English

Rumania paralajmëron Moldavinë: Gjuha moldave duhet të quhet rumanisht

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Moldavia është paralajmëruar që mos t’i referohet më gjuhës së tyre si “moldavisht”, dhe ta quajnë atë rumanisht.

- Advertisement -

Në një deklaratë të bërë ditën e premte, Akademia e Rumanisë, një institut kulturor i mbështetur nga shteti, tha se gjuha të cilët Moldavia i referohet si “moldavisht” është në fakt një dialekt i rumanishtes.

Në deklaratë thuhej se ata duhet t’i referohen si gjuha rumune, ashtu si austriakët flasin gjermanisht dhe belgët që flasin frëngjisht.

“Promovimi i idesë së gjuhës moldave, si një gjuhë e veçuar nga rumanishtja jo vetëm që është një shtrembërim i realitetit dhe identitetit kulturor, por është gjithashtu një manipulim të cilin komuniteti ndërkombëtar nuk do e pranojë kurrë”.

Ngjarja vjen pasi presidenti i ri i Moldavisë, Igor Dodon, foli në favor të gjuhës moldave gjatë fjalimit të tij në Këshillin e Europës në Strasburg dhe ndërsa marrëdhëniet midis Rumanisë dhe Moldavisë janë ftohur për shkak të qeverive të tyre përkatëse.

Dodon, i cili u zgjodh në 2016-m, ka ndjekur politika më të afërta me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, dhe ka pasur përplasje me udhëheqësin e ri të Rumanisë, Ludovic Orban, i cili u caktua në postin e kryeministrit në 2019-n dhe ka premtuar se do të përmirësoje marrëdhëniet me Brukselin.

“Janë identike”

“Kjo çështje linguistike i ka rrënjët që kur sovjetikët krijuan një identitet artificial moldav të veçuar nga ai rumun”, tha ai.

Romania dhe Moldavia u bashkuan për herë të parë më 1918-, në fund të Luftës së Parë Botërore, por u aneksuan nga Bashkimi Sovjetik në 1940-n. Në fund të Luftës së Dytë Botërore, ato u bënë pjesë e Bashkimit Sovjetik deri kur shpallën pavarësinë në vitin 1991, gjatë periudhës së Glasnostit.

Që nga ajo kohë, Moldavia ka qenë subjekt i një konflikti midis Rumanisë dhe Rusisë, e ndërlikuar edhe më tej nga planet e Rusisë nga të Transnistrias, në të cilën Moska kalon shuma pagesash në para të thata, subvencione dhe stacione për qindra ushtarë.

Ndërsa, afrimi i Dodonit me Moskën ka nervozuar Bukureshtin, për shumë moldavë, rusishtja është gjuha e tyre e parë dhe ndihen më pranë Rusisë sesa Rumanisë.

Në censusin e 2004-s, 60 për qind e atyre që votuan identifikonin gjuhën moldave si gjuhën e tyre të parë dhe vetëm 19 për qind e tyre thanë se rumanishtja ishte gjuha e tyre mëmë. Në Kushtetutën e 2008-s, gjuha moldave u përkufizua si “moldavisht” dhe jo si rumanisht.

Në 2013-n, Gjykata Kushtetuese e Moldavisë vendosi që gjuha rumune dhe ajo moldave janë identike.

Ndërkohë, vetëm 34 për qind e moldavëve janë në favor të bashkimit me Rumaninë, sipas një sondazhi të kohëve të fundit.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?