Rushide drejt shërimit, djali i shkrimtarit: Nuk e ka humbur sensin e humorit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkrimtari Salman Rushdie ka hyrë në rrugën e rikuperimit, por kjo do të kërkojë kohë. Kështu ka deklaruar agjenti i tij.

Novelisti britanik me prejardhje indiane vazhdon të jetë i shtruar në spital si pasojë e plagëve të marra nga agresioni i javës së kaluar në Nju Jork.

Djali i tij, Zafar, deklaroi përmes një postimi në Twitter se të atit i ishte hequr aparati respirator, duke i mundësuar atij të flasë dhe të tregojë se sensi i tij i humorit nuk është prekur.

- Advertisement -

Më herët, Hadi Matar, personi i akuzuar si autor i sulmit me thikë, u vetëdeklarua i pafajshëm lidhur me akuzën e “tentativë vrasjeje”.

Ngjarja ndodhi në një festival letrar. Motivet e Matar janë ende të paqarta, por dyshohet se ai simpatizon kauzën e trupave të Gardës Revolucionare Iraniane.

Rushdie është përballur për vite me radhë me kërcënime me vdekje për shkak të librit të tij “Varagjet Satanike”, që shumë myslimanë e konsiderojnë si blasfemi.

Ai u detyrua të jetonte i fshehur kur ish-liderei iranian, ajatollahu Ali Khomeini shpalli një dekret për vrasjen e shkrimtarit.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

TË FUNDIT

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...

“Jam i pafajshëm” Rrëzohet kërkesa e ish-shefit të policisë të implikuar me Habilajt

Apeli i Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode që kërkonte pafajësinë. Ai...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×