English

S’ka fuqi punëtore, bizneset po përballen me pasojat e emigracionit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërmarrjet e vogla dhe të mesme në Shqipëri po përballen me pasojat negative të emigracionit të lartë të fuqisë punëtore dhe me korrupsionin në gjykata kryesisht për çështjet administrative.

- Advertisement -

Në këtë rezultat ka dalë studimi i Institutit Shqiptar të SME-ve.

Ky studim i përket periudhës janar-shtator 2019 dhe është shtrirë në të gjithë Shqipërinë dhe përfshin 500 kompani të të gjithë sektorëve të shërbimit dhe prodhimit.

60 për qind e kompanive që janë pyetur kanë thënë se kanë pasur punonjës që u janë larguar nga puna për qëllime emigracioni.

 Mes elementëve që paraqesin problem më të madh në biznes, renditet korrupsioni në gjykatë.

Problemet te tjera të SME-ve janë:

1-Kontrolle të tepërta dhe tendencioze nga shteti

2-Niveli i ulët i edukimit.

3- Konkurrencë e pandershme

4- Mungesë fondesh për zhvillim te teknologjisë

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?