Sa kilogramë drithëra u deshën për portretin e Rita Orës? Artisti tregon detajet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Artisti Alkent Pozhegu tregoi se shpenzoi mbi 300 euro në materialet që përdori për të realizuar me grurë dhe oriz portretin e Rita Orës.

“Më janë dashur rreth 100 kilogramë drithëra,” – u shpreh ai, ndërsa sqaroi se ka pasur lloje të ndryshme të tipit: fara luledielli, grurë, oriz, fasule etj.

Pozhegu tha në një intervistë për Euronews Albania se nuk mundi ta takonte këngëtaren, por ajo e pa realizimin e portretit të saj.

- Advertisement -

Për të realizuar veprën, artisti rrëfeu se ka nisur punë rreth orës 8:00 dhe ka përfunduar rreth orës 14:00.

Pozhegu tregoi gjithashtu rreth procesit të punës, që kishte disa seanca parapërgatitje. Ai u shpreh se merrte një foto, e studionte për të kuptuar më pas llojin e drithit që do e ndihmonte për të realizuar veprën dhe në fund ndërtonte skicën që do i vyente për të kuptuar ku do i vendosë të gjitha drithërat.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

TË FUNDIT

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×