English

Sam Altman rikthehet në krye të OpenAI një ditë pas shkarkimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkëthemeluesi i OpenAI Sam Altman do të kthehet si CEO vetëm disa ditë pasi u shkarkua nga bordi, ka thënë firma.

- Advertisement -

Marrëveshja “në parim” përfshin instalimin e një bord të ri, shtoi kompania e teknologjisë, shkruan BBC.

Kjo vjen pasi Altman u shkarkua të premten duke shkaktuar një letër të hapur nga stafi i cili kërcënoi të jepte dorëheqjen nëse ai nuk rivendosej.

“Mezi pres të kthehem në OpenAI”, tha Altman në një postim në mediat sociale.

Ai shtoi: “Unë e dua OpenAI, dhe gjithçka që kam bërë gjatë ditëve të fundit ka qenë në shërbim të mbajtjes së këtij ekipi dhe misionit të tij së bashku.

“Mezi pres të kthehem në OpenAI dhe të ndërtoj partneritetin tonë të fortë me Microsoft”.

Përveç kthimit të Altman, OpenAI ra dakord në parim të rikonstituonte pjesërisht bordin e drejtorëve që e kishte shkarkuar atë.

Bordi fillestar do të përbëhet nga ish-bashkëdrejtori i Salesforce, Bret Taylor, ish-sekretari amerikan i thesarit, Larry Summers, dhe CEO i Quora dhe drejtori aktual Adam D’Angelo, tha OpenAI.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?