Sekretarja britanike jep dorëheqjen pas zgjedhjes së Truss si kryeministre

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretarja e Brendshme britanike Priti Patel tha sot se do të largohet nga posti kur Liz Truss të marrë zyrtarisht postin e kryeministres së Britanisë së Madhe.

Ajo dha dorëheqjen vetëm disa orë pasi Truss u shpall fituese e zgjedhjeve të udhëheqjes së Partisë Konservatore për t’u bërë kryeministre e ardhshme e Britanisë, raportoi Reuters.

Truss do të bëhet kryeministre zyrtarisht kur Mbretëresha Elizabeth II ta ftojë atë të formojë një qeveri të re nesër në një pritje në Kalanë Balmoral në Skoci.

- Advertisement -

“Unë e përgëzoj Liz Truss për zgjedhjen e saj si udhëheqësja jonë e re dhe do ta mbështes atë si kryeministren tonë të re”, shkroi Patel në letrën e saj të dorëheqjes drejtuar kryeministrit aktual Boris Johnson, të cilën e postoi në Twitter.

“Është zgjedhja ime që të vazhdoj shërbimin tim publik në vend dhe në zonën zgjedhore Witham nga bankat e pasme pasi Liz të marrë zyrtarisht detyrën dhe të emërohet Sekretari i ri i Brendshëm,” tha Patel.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

TË FUNDIT

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×