English

SHBA dëbon 21 sauditë pas vrasjes së një stazhieri në Stacionin Ajror të Floridës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas vrasjes së një stazhieri në një stacion ajror të Floridës, 21 studentë ushtarakë sauditë janë dëbuar nga Shtetet e Bashkuara. Pavarësisht se ata nuk ishin të përfshirë në incident, u dëbuan nën akuzën se ishin të përfshirë në postime anti-amerikane ne rrejtet sociale.

- Advertisement -

Shtetet e Bashkuara kanë dëbuar 21 studentë ushtarakë sauditë pas një incidenti që i mori jetën një prej stazhierëve në Stacionin Ajror të Floridës

Personat e dëbuar kishin prirje xhihadiste apo anti-amerikane në rrjetet sociale, madje edhe pëlqime ndaj pornografisë me fëmijë.

Sidoqoftë askush prej tyre nuk është akuzuar si i përfshirë në incident.

Prokurori i Përgjithshëm Wiliam Barr tha se incidenti ishte pjesë e një akti terrorist.

“Provat tregojnë se personi që qëlloi me armë ishte i motivuar nga ideologjia xhihadiste. Gjatë hetimit mësuam se personi postoi një mesazh në 11shtator të këtij viti duke thënë se “numërimi ka filluar”, u shpreh ai.

Oficeri i Forcave Ajrore, 21 vjecari, Sauditi Muhamed Alshamrani, hapi zjarr në bazën Pensacola, duke vrarë 3 marinarë Amerikanë dhe duke plagosur 8 të tjerë.

Barr tha se ai i kërkoi kompanisë Apple të zhbllokojnë dy iphone që i përkisnin të riut, i cili u vra gjatë ndërhyrjes së polcicisë. Ai gjithashtu e qëlloi dhe telefonin me armë për ta shkatërruar.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×