Shefi i Zyrës së BE viziton Veriun: Zhvillimet, paraqesin rrezik për njerëzit aty

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, ambasadori Tomas Szunyog, ka vizituar këtë të martë veriun e Kosovës.

Përmes një postimi në rrjetin social “X”, Szunyog ka theksuar se si Serbia ashtu dhe Kosova duhet të japin kontribut për uljen e tensioneve në këtë moment kritik.

“Theksova rolin dhe rëndësinë që kanë akterët lokal në kontributin në uljen e tensioneve në këtë moment kritik”, ka shkruar Szunyog.

- Advertisement -

Gjithashtu ai nënvizon se zhvillimet e fundit paraqesin rrezik për të gjitha komunitetet në Kosovë që jetojnë në Veri, por dhe rajonin e gjerë.

“Në një vizitë në veri të Kosovës, dëgjova qëndrime nga perspektiva të ndryshme për situatën aktuale në terren. Zhvillimet e fundit janë një kujtesë e ashpër dhe tragjike e asaj që është në rrezik për njerëzit që jetojnë në veri të Kosovës, për sigurinë e të gjitha komuniteteve të saj dhe për rajonin e gjerë”, ka shkruar ai në platformën “X”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Serbia po armatoset, kontrata të reja për shtimin e prodhimit të armëve

Ministria e Mbrojtjes së Serbisë ka rritur investimet në armatime. Një paketë e re prej 100 milionë eurosh financime është nënshkruar mes Ministrisë së...

‘Rrëzohet’ armëpushimi në Gaza, SHBA vendos veton në Këshillin e Sigurimit

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten veton ndaj një rezolute të Kombeve të Bashkuara, të mbështetur nga shumica dërrmuese e anëtarëve të Këshillit të...

Zhduket pa asnjë gjurmë adoleshentja, e ëma denoncon në polici

Një vajzë e moshës 17-vjeçare është raportuar e humbur në qytetin e Vushtrisë në Kosovë. E ëma e adoleshentes ka bërë kallëzimin pranë organeve...

TË FUNDIT

Serbia po armatoset, kontrata të reja për shtimin e prodhimit të armëve

Ministria e Mbrojtjes së Serbisë ka rritur investimet në armatime. Një paketë e re prej 100 milionë eurosh financime është nënshkruar mes Ministrisë së...

‘Rrëzohet’ armëpushimi në Gaza, SHBA vendos veton në Këshillin e Sigurimit

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten veton ndaj një rezolute të Kombeve të Bashkuara, të mbështetur nga shumica dërrmuese e anëtarëve të Këshillit të...

Zhduket pa asnjë gjurmë adoleshentja, e ëma denoncon në polici

Një vajzë e moshës 17-vjeçare është raportuar e humbur në qytetin e Vushtrisë në Kosovë. E ëma e adoleshentes ka bërë kallëzimin pranë organeve...

Krahasoi Izraelin me Gjermaninë naziste, arrestohet një protestues në Londër

Një burrë u arrestua sot në një protestë pro-palestineze në Londër, i dyshuar për shkelje të rendit dhe qetësisë publike mbi baza racore, njoftoi...

“Misteri i Liridonës”, eksperti: Shkak mund të jetë një “aferë nderi” e Naimit

Vrasja e Liridona Ademaj vazhdon të mbetet kryefjalë e debatit të dy javëve të fundit, ku vlen të thuhet se shkaku mbetet ende enigmatik....


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×