Shehi e Patozi “braktisin” Berishën, LZHK dhe Bindja krijojnë Aleancën Progresiste

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përçarja e opozitës i ka kaluar kufijtë e Partisë Demokratike. Aleatët tradicionalë të kësaj force politike nuk i janë bashkuar asnjë prej kampeve të PD-së, por kanë krijuar një aleancë të re.

Lëvizja për Zhvillim Kombëtar e Dashamir Shehit, dhe Bindja Demokratike e cila dikur drejtohej nga Astrit Patozi janë bërë bashkë për të krijuar Aleancën Progresiste.

Kreu i LZHK Dashamir Shehi tha se qëllimi i kësaj aleance është sjellja e një vizioni të ri politik, ndryshe nga ai i Sali Berishës dhe Ilir Metës.

- Advertisement -

“Kjo marrëveshje që po bëjmë ka një objektiv; të bashkojmë energjitë për të rritur përfaqësimin opozitar në Shqipëri. Kjo është një forcë opozitare, do jemi kundërshtarë të qeverisë së Edi Ramës, por me një vizion të ndryshëm nga ai i Berishë dhe Metës”, tha Shehi.

E vetmja rrugë që mund t’i bashkojë, sipas ish-kreut të Bindjes Demokratike, Astrit Patozi është dalja me një kandidat të përbashkët, në të kundërt beteja e tyre në 14 maj do të jenë këshillat bashkiakë.

“Me Berishën dhe metën na ndan një humnerë e tërë sa i përket vizionit. Ajo që mund të na bashkojë është kandidati i përbashkët ku ne i lëmë ndasitë dhe vizionin e ndryshëm politik”, u shpreh Patozi.

Aleancës së tyre i janë bashkuar Partia Lëvizja për Ndryshim, shoqata politike “Po” dhe Lëvizja Studentore Shqiptare ‘90-‘91.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

TË FUNDIT

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×