English

Shënohen 26 raste të reja të personave të infektuar nga COVID-19 në Kosovë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kosova po përballet me shtim të rasteve se personave të infektuar. Instituti i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se janë shenjat 26 raste të reja të personave të infektuar nga COVID-19, duke e çuar kështu në 61 numrin e të prekurve. Sipas IKShPK-së, rastet e infektuara janë familjarë dhe kontakte të ngushta të tyre. Autoritetet shtetërore në Kosovë janë shprehur të gatshëm për t’u përballur me pandeminë COVID-19.

- Advertisement -
Njoftimi i IKSHPK-së:

Sonte në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 100 mostra të marra në hulumtim të personave që kanë qenë në kontakt të afërt me rastet e konfirmuara dhe të gjithë kanë qenë në vetë izolim, përveç një rasti nga fshati Panorc, Malishevë i cili është shtruar në Klinikën Infektive.

Testimi në numër kaq i madh është bërë me qëllim të gjurmimit të të gjitha kontakteve të rasteve të konfirmuara të cilat janë gjetur në mënyrë proaktive nga ekipet e IKShPK. Nga këto mostra të marra për testim në virusin SARS-CoV, 26 prej tyre kanë rezultuar pozitive.Nga 26 rastet e konfirmuara të gjitha janë kontakte të gjurmuara të rasteve pozitive  (familjarë dhe kontakte të ngushta), të detektuara përmes hulumtimit aktiv epidemiologjik.

Prej tyre 14 raste janë nga komuna e Malishevës, 11 raste nga Gjilani dhe 1 rast nga Gjakova.Nga data 08.02.2020 deri me 23.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 690 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre, gjithsej 61 raste kanë rezultuar pozitive, me një rast të vdekjes i një të moshuari 82 vjeç.Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke iu obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?