Shkrirja e akademisë së albanologjisë, Zhupa: Shkelje, intelektualët të reagojnë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ka reaguar për shkrirjen e akademisë së albanologjisë.

Zhupa e konsideroi vendimin në shkelje të ligjeve dhe kërkoi nga intelektualët që reagojnë ndërsa tha se do të kërkojë interpleancë në parlament me ministren e arsimit.

“Është e paprecedentë, në shkelje të ligjit dhe kundra interesave shkencore kombëtare. Ministrja Kushi në emër të çakejve kërkon  përmbylljen e Akademisë së Albanologjisë vetëm për të plotësuar disa orekse të Skënder Gjinushit si një qokë për një parti të falur. Gjinushi nuk ngopet me Akademinë e Shkencave dhe kërkon mbylljen e studimeve albanologjike dhe kthimin në aneks. Pavarësisht dëshirave të një personi, fajtori është ai që e ekzekuton këtë vrasje që është Ministria e Arsimit dhe kryeministri Edi Rama”, tha Zhupa.

- Advertisement -

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bardhi: Do të propozojmë rezolutë për hetim ndërkombëtar për vrasjen e policit

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka deklaruar se do t’i propozojë Kuvendit të Shqipërisë, rezolutën në mbështetje të Kosovës që...

Basha përjashton 11 deputetë! Edvin Kulluri jep arsyet në Euronews

Sekretari për Marrëdhëniet me Publikun në PD, Edvin Kulluri tregoi në një intervistë për Euronews Albania arsyet e vendimit të kreut të PD, Lulzim Basha...

“Tejmbushet” arka e shtetit, 10 mld lekë më shumë se plani në 8 muaj

Buxheti ka arkëtuar 425 miliardë lekë deri në fund të muajit gusht. Shuma e vjelë rezulton të rreth 10 mld lekë më e madhe...

TË FUNDIT

Bardhi: Do të propozojmë rezolutë për hetim ndërkombëtar për vrasjen e policit

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka deklaruar se do t’i propozojë Kuvendit të Shqipërisë, rezolutën në mbështetje të Kosovës që...

Basha përjashton 11 deputetë! Edvin Kulluri jep arsyet në Euronews

Sekretari për Marrëdhëniet me Publikun në PD, Edvin Kulluri tregoi në një intervistë për Euronews Albania arsyet e vendimit të kreut të PD, Lulzim Basha...

“Tejmbushet” arka e shtetit, 10 mld lekë më shumë se plani në 8 muaj

Buxheti ka arkëtuar 425 miliardë lekë deri në fund të muajit gusht. Shuma e vjelë rezulton të rreth 10 mld lekë më e madhe...

Vritet me thikë 19-vjeçari nga Kosova në kufirin Serbi-Kroaci

Një 19-vjeçar nga Kosova ka humbur jetën të martën pas një sulmi me thikë në zonën e Batrovcit në Serbi, pranë kufirit me Kroacinë. Mediat...

Stoltenberg: Ukraina gradualisht po fiton terren

Forcat ukrainase “gradualisht po fitojnë terren” në kundërofensivën kundër pushtuesve rusë, tha shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë një vizite të paparalajmëruar në Kiev...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×