Shkumbini rrezikon 20 banesa, 150 ha tokë e gërryer nga prurjet e lumit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lumi Shkumbin është kthyer në një problem tepër serioz për banorët e lagjes Baltavere në Shushicë të Elbasanit.

Gjatë viteve të fundit Lumi ka gërryer shumë toka bujqësore e tashmë rrezikon edhe të paktën 150 ha të tjera, disa banesa e disa biznese në këtë zonë. Mungesa e pritave ka bërë që lumi Shkumbin të jetë çdo ditë e më i rrezikshëm për këto zona.

Mbi 20 shtëpi, disa biznese dhe dy shtylla të tensionit të lartë rrezikojnë të rrëmbehen nga vërshimi i ujërave të lumit Shkumbin.

- Advertisement -

Banorët të frikësuar kërkojnë ndërtimin e pritave, pasi situata është shumë alarmante. Mungesa e investimeve të pushtetit lokal mund të shkaktojë një tragjedi.

“Ka 4 vjet që bëhet, kjo s’do t’ia dijë njeri fare. Jemi ankuar, kërkesa kemi, kanë ardhur këtu, do devijojmë ujin do bëjmë këtë, asgjë fare”, thotë një banor.

Një stallë që merret me mbarështimin e derrave në këtë zonë rrezikon të përpihet nga uji.

“Biznesi mbaroi, iku biznesi e ik ankohu ne qeveri se ke qeveri po për ne nuk ka qeveri. Hajde vëlla na devijo ujin, tatimet po na i merr. Shkumbini po na merr në qafë, na i përmbyti tokat edhe hajde merr tatim tek unë tani ti”, shprehet një qytetar.

Jashtë kamerave, drejtori i Emergjencave Civile pranë bashkisë Elbasan Ndriçim Sinani e vlerëson si kritike situatën dhe sipas tij, nga bashkia është dorëzuar projekti në Ministrinë e Bujqësisë dhe pritet financimi i duhur për të mundësuar ndërhyrjen që do të zgjidhte problematikën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për...

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

TË FUNDIT

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për...

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

Humbën rrugën ndërsa eksploronin Pogradecin, gjenden 5 turistët çekë

Policia e Pogradecit u shkoi në ndihmë 5 turistëve çekë, të cilët kishin humbur rrugën, duke eksploruar zonën e Jollës. Ditën e sotme, një grup...

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×