Shprehu keqardhjen për Rushdie, kërcënohet autorja e Harry Potter: Është radha jote

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia në Skoci deklaroi se ka nisur një hetim mbi një kërcënim online të bërë në adresë të shkrimtares JK Rowling, pas një postimi në Twitter ku ajo dënonte agresionin ndaj Salman Rushdie.

Autorja e sagës së magjistarit Harry Potter deklaroi se ndihej shumë e trishtuar për sulmin dhe shprehu shpresën që novelisti të bëhej më mirë.

Por si përgjigje ajo mori mesazhin kërcënues që thoshte: “Mos u shqetëso, tani është radha jote”.

- Advertisement -

Postimi në fjalë u bë nga përdoruesi i identifikuar si Meer Asif Aziz, një student dhe aktivist me origjinë pakistaneze.

Pasi shpërndau foto të postimit kërcënues, Rowling u dërgoi një mesazh fansave të saj dhe policisë, të cilët i falënderoi për mbështetjen.

Më vonë, komenti me tone kërcënuese u fshi dhe po ashtu profili i autorit të tij; por nuk dihet nëse ato i eliminoi platforma Twitter, apo vetë përdoruesi i saj.

Një zëdhënëse e policisë skoceze saktësoi ndërkohë për mediat se një grup i posaçëm policor po kryen hetime mbi kërcënimin ndaj shkrimtares.

Rowling është kritikuar në të kaluarën nga aktivistët e komunitetit LGBTQ, të cilët e kanë akuzuar atë për “transfobi”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×