Si nisi auditi i KLSH-së për rikonstruksionin e rrugës Uji i Ftohtë-Orikum

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka bërë objekt të auditimeve të tij, rikonstruksionin e rrugës Uji i Ftohtë-Orikum dhe rezultati është se ka probleme të mëdha teknike, pasi Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka bërë projektim të gabuar.

Gazetari i Euronews Albania, Xhevahir Zhabina tha se auditi i KLSH-së për këtë rrugë, nisi pasi një qytetar i Vlorës, i cili kishte një pjesë toke që kalonte në këtë projekt, pretendonte se nuk ishte kompensuar.

“Fondi Shqiptar i Zhvillimit është ndër institucionet që tenderon më shumë para sa i takon rikonstruksionit të rrugëve, kryesisht ato rurale. KLSH është vënë në lëvizje nga një qytetar i Vlorës, i cili kishte një pjesë toke që ia merrte projekti dhe sipas tij, nuk kishte përfituar para për shpronësimin e saj. Fillimisht ka filluar për këtë auditi dhe më pas është zgjeruar duke nxjerrë problematika të tjera”, u shpreh gazetari Zhabina.

- Advertisement -

Sipas raportit të KLSH-së, i përfunduar në muajin prill dhe publikuar në qershor, fondi ende nuk e ka një projekt përfundimtar për këtë rrugë.

Ai është gjithmonë në proces ndryshimi ç’ka ka sjellë si pasojë probleme në disa drejtime. Pas ndryshimit të projektit fillestar të dorëzuar nga ana e projektuesit, rezulton se objekti nuk disponon akoma leje ndërtimi.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Begaj i pranishëm në funeralin shtetëror të Napolitanos

Presidenti Bajram Begaj ishte i pranishëm në funeralin shtetëror të ish-preisdentit italian Giorgio Napolitano. Ky i fundit ndërroi jetë më 22 shtator në moshën 98-vjeçare...

Gjykata e Lartë rrëzon për herë të dytë rekursin e Fredi Belerit

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë Fredi Beleri. Përmes avokatëve të tij Beleri ka kërkuar një masë më...

Homazhe në Nju Jork për Dëshmorin e Kosovës Afrim Bunjaku

Komuniteti shqiptar në Nju Jork ka organizuar homazhe në nder të dëshmorit të Kosovës, Afrim Bunjaku. Homazhet do të mbahen ditën e sotme në orën...

TË FUNDIT

Begaj i pranishëm në funeralin shtetëror të Napolitanos

Presidenti Bajram Begaj ishte i pranishëm në funeralin shtetëror të ish-preisdentit italian Giorgio Napolitano. Ky i fundit ndërroi jetë më 22 shtator në moshën 98-vjeçare...

Gjykata e Lartë rrëzon për herë të dytë rekursin e Fredi Belerit

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë Fredi Beleri. Përmes avokatëve të tij Beleri ka kërkuar një masë më...

Homazhe në Nju Jork për Dëshmorin e Kosovës Afrim Bunjaku

Komuniteti shqiptar në Nju Jork ka organizuar homazhe në nder të dëshmorit të Kosovës, Afrim Bunjaku. Homazhet do të mbahen ditën e sotme në orën...

Armand Duka zgjidhet në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka nga sot do të jetë edhe në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s, duke u bërë i pari shqiptar që...

I shpallur në kërkim gjatë megaoperacionit Tempulli, arrestohet 26-vjeçari në Tiranë

Një 26-vjeçar i shpallur në kërkim në kuadër të megaoperacionit “Tempulli”, është arrestuar këtë të martë nga policia e Tiranës. Me arrestimin e tij...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×