English

Sigurimi i banesës, kompanitë e sigurimit të detyruara të reagojnë ndaj kostos së riskut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qytetarët ankohen se duan të bëjnë sigurim vullnetar të banesave, por kompanitë kanë rritur çmimin. Sipas ekspertëve të industrisë së sigurimit, mesatarisht pagesa vjetore e sigurimit vullnetar të banesës për një m2 është rreth 1 euro. Qytetarët ankohen se pagesa për m2 është rritur pas tërmetit. Kompanitë e sigurimit përgjigjen se po e diskutojnë si opsion, por nuk kanë rritur sigurimin deri tani.

- Advertisement -

Sigurimet vullnetare paguan 5 milionë dollarë në tërmetin e 21 shtatorit, duke shpërblyer 70-80 për qind të rasteve.

Më 6 dhjetor, sipas Kryetarit të Komitetit të Rindërtimit dhe Ministër për Rindërtimin Arben Ahmetaj, fatura e pagesave ndaj dëmeve të tërmetit të 25 nëntorit arriti në 12 milionë dollarë, me 1493 kërkesa për dëmshpërblim. Fatura mund të shkojë deri në 28 milionë dollarë. Ndërkohë, ekspertë nga kompanitë e sigurimit pohojnë se numri i kërkesave të qytetarëve dhe biznesve për dëmshpërblim nga sigurimet është rritur në mbi 2000, ose 34 për qind më shumë.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×