Sistemi arsimor, ekspertja: Fatkeqësi që pas 30 vitesh kemi të njëjtat problematika

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekspertja për çështjet e arsimit, Majlinda Keta thotë se është fatkeqësi për vendin tonë, që pas 30 vitesh sistemi arsimor ka ende të njëjtat problematika.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Keta u shpreh se duhet punuar që fëmijët të shkollohen dhe të qëndrojnë në Shqipëri dhe jo të largohen.

Sipas saj, sistemi arsimor edhe sot e kësaj dite, nuk ka pasur arritje.

- Advertisement -

“Është fatkeqësi që pas 30 vitesh ne ngremë të njëjtat problematika. Mësuesit në orën e parë duhet të përcjellin pozitivitet dhe besim te ata fëmijë. Ne duhet të bëjmë maksimumin për t’i edukuar, për t’i bërë të zotët, jo për të ikur rrugëve të botës, por për të gëzuar këtë vend. Ne kemi Shqipërinë me dy pamje.

Nga njëra anë që do listohen arritjet dhe nga ana tjetër, sistemi tregon plagën e largimit të 59 mijë fëmijëve, që 6 vite më parë nuk arritëm t’i jepnim besim shqiptarëve që ky vend do bëhet më mirë dhe të rrinim në ato ritme të përmirëcimit të cilësisë. Sot sistemi nuk ka ndonjë arritje të madhe.”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjendet i vdekur një person në dhomën e hotelit në Golem, dyshimet e para

Një turist polak i moshës 70-vjeçare është gjetur pa shenja jete në një hotel në zonën e Golemit, në Durrës. Sipas informacioneve paraprake nga...

Eksperti: Pse një ish-shef i Shërbimit Sekret në krye të politikës së jashtme turke

Mehmet Kalisi, eksperti i çështjeve të lindjes së mesme tha për Euronews Albania se vendosja Hakan Fidan, si ministër i Jashtëm i Turqisë nuk...

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg agjentja e postës në Korçë

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

TË FUNDIT

Gjendet i vdekur një person në dhomën e hotelit në Golem, dyshimet e para

Një turist polak i moshës 70-vjeçare është gjetur pa shenja jete në një hotel në zonën e Golemit, në Durrës. Sipas informacioneve paraprake nga...

Eksperti: Pse një ish-shef i Shërbimit Sekret në krye të politikës së jashtme turke

Mehmet Kalisi, eksperti i çështjeve të lindjes së mesme tha për Euronews Albania se vendosja Hakan Fidan, si ministër i Jashtëm i Turqisë nuk...

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg agjentja e postës në Korçë

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

“Arrestimi i zyrtares së MSH është arritje”, Balla: Urdhrat e Prokurorisë zbatohen

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla u tha deputetëve të opozitës se nuk duhet të merren me të arrestuarit, pasi ata i janë dorëzuar...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×