Skandali ‘Uber’, si korruptoi kompania amerikane politikanët dhe minoi tregjet?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

E kaluara përndjek presidentin francez Emmanuel Macron, një nga liderët e njollosur nga skandali i “Uber”.

Një investigim i gjerë gazetaresk pas rrjedhjes së disa mijëra dokumenteve të brendshme të kompanisë tregoi se si figura politike kyçe nga e gjithë bota kishin marrë pjesë në implementimin brutal të strategjisë së saj, në dëm të të drejtave të shkelura të punëtorëve.

 “Emmanuel Macron është një figurë e spikatur në këtë aferë. Po ashtu Joe Biden dhe një dyzinë ish-anëtarësh të administratës Obama, disa prej të cilëve të hershëm, ishin në duart e skemës së “Uber”, që në praktikë i jep fund mbrojtjes së punëtorëve dhe të drejtave të tyre,” – u shpreh Dean Starkman nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Investigativë.

- Advertisement -

Përveç se mbuloi politikanët me dhurata, “Uber” shkeli edhe ligje, loboi në mënyrë të fshehtë për qeveritë, mashtroi policinë dhe përfitoi nga dhuna e taksistëve që protestuan kundër saj pas depërtimit në tregun formal.

 “Ndërsa bënin këtë, ka pasur edhe një shpërfillje të hapur ndaj parimeve të sundimit të ligjit. Ata i injoruan ligjet vendase. Ata hynë në tregje pa licenca, pa leje dhe filluan të minonin tregun,” – tha Starkman.

Në Francë, opozita po kërkon sqarime nga presidenti për veprimet e tij gjatë kohës që shërbente si ministër i Financave.

Gjithashtu, Brukseli i ka dërguar një letër ish-zëvendës presidentes së Komisionit Evropian, Neelie Kroes, duke i kërkuar sqarime për marrëdhëniet e saj me kompaninë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

TË FUNDIT

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×