“Skllevër modernë”, ILO: Shqipëria nuk lejon dorëheqjen e ushtarëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria e ka hequr shërbimin e detyrueshëm ushtarak që prej vitit 2008, por edhe shërbimi vullnetar në Forcat e Armatosura kundrejt pagesës konsiderohet një formë skllavërie moderne.

Në këtë vlerësim del Organizata Ndërkombëtare e Punës, që e rendit Shqipërinë në listën e pak vendeve që nuk lejojnë dorëheqjen e ushtarakëve të karrierës edhe në kohë paqeje. Në këtë listë janë vende si Egjipti, Uganda e Malajzia.

Sipas një udhëzimi të 2014-s të Ministrisë së Mbrojtjes, kontratat e punës të ushtarakëve të karrierës janë 6-vjeçare. Brenda këtij afati ata nuk mund të dorëhiqen, apo largohen. Në rast shkeljeje mund të përballen me ndjekje penale.

- Advertisement -

Organizata thotë se e drejta e ushtarakëve të karrierës për t’u dorëhequr në kohë paqeje brenda një afati të arsyeshëm kohor sanksionohet në Konventën e të Drejtave Themelore.

Sa i takon situatës globale, Organizata vëren në raportin e saj se numri i personave që konsiderohen si skllevër modernë, që janë në një marrëdhënie pune, apo martese të detyruar është rritur me 10 milionë në 5 vitet e fundit, duke kapur shifrën rekord prej 50 milionësh.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...

TË FUNDIT

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...

Kurti bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Britanisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sonte zhvilloi një bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly. Biseda ishte e...

Akuzat për qumështin pluhur, Krifca-opozitës: Nisma mbron prodhimin vendas

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca bëri dje të ditur se gjatë vitit 2022 në vend u prodhua 1 milion tonë qumësht,...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×