English

Plotësohet kuorumi, Sokol Ngresi emërohet anëtari i 13-të i Gjykatës së Lartë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sokol Ngresi është emëruar gjyqtar i Gjykatës së Lartë pas dekretimit të tij nga presidenti Ilir Meta.

- Advertisement -

Me këtë emërim të ri, Gjykata e Lartë bëhet me 13 gjyqtarë, nga 19 anëtarë që duhet të ketë.

Nga sot Gjykata e Lartë gëzon kuorumin e nevojshëm (2/3 e anëtarëve) për t’u mbledhur dhe për të gjykuar në Kolegjet e Bashkuara.

Plotësimi i kuorumit të nevojshëm në Gjykatën e Lartë i hap rrugë zgjedhjes së 3 anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, e cila aktualisht ka 7 anëtarë, nga 10 që duhet të ketë.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×