Sot 112 vjet nga lindja e Nënë Terezës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në këtë ditë 112 vjet më parë lindi Nënë Tereza, fituese e çmimit Nobel për Paqen në vitin 1979 për punën e saj të jashtëzakonshme në ndihmë të të varfërve dhe të sëmurëve në mbarë botën.

Nënë Tereza vdiq në Kalkutë, Indi më 5 shtator 1997 pas një beteje të gjatë me sëmundjet e zemrës dhe mushkërive. Dy vjet pas vdekjes së saj, Papa Gjon Pali II filloi procesin e lumturimit dhe kanonizimit të saj.

Më 17 dhjetor 2015, Vatikani shpalli vendimin e Papa Françeskut i cili e njohu si mrekulli që Nënë Tereza shëroi një burrë nga Brazili me tumore të shumta në tru.

- Advertisement -

Papa e shenjtëroi Nënë Terezën më 4 shtator 2016 në sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan para dhjetëra mijëra njerëzve, përfshirë 15 delegacione zyrtare dhe 1500 të pastrehëve nga e gjithë Italia, kujtojnë mediat e Shkupit.

Emri i saj i vërtetë është Anjezë Gonxhe Bojaxhiu dhe ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup. Ajo ishte fëmija më i vogël në familje, kishte një motër dhe një vëlla më të madh. Nënë Tereza vinte nga një familje e pasur.

Ajo u largua nga Shkupi në moshën 12-vjeçare së bashku me nënën dhe motrën e saj dhe pas një qëndrimi të shkurtër në Zagreb, udhëtoi për në Dublin të Irlandës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×