English

Sot afati i fundit për dorëzimin e kandidaturave për kreun e SPAK

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ditën e sotme është afati i fundit për aplikimet për kreun e SPAK, Strukturës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

- Advertisement -

Deri më tani kanë aplikuar 3 prokurorë për drejtimin e kësaj strukture: Edvin Kondilli, Adnan Xholi dhe Altin Dumani.

Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme, sipas nenit 148/dh, pika 3, të Kushtetutës, emërohet me shumicë votash nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, në radhët e prokurorëve të Prokurorisë së Posaçme.

Mandati i kreu të SPAK-ut është 3 vjet dhe nuk ka të drejtë që të rizgjidhet për një mandat të dytë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?