English

Sot mblidhet qeveria e Kosovës për zgjedhjet serbe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot pritet të mbahet një mbledhje e qeverisë së Kosovës, pas vendimit të Serbisë, që për zgjedhjet parlamentare e presidenciale të këtij vendi, pakica serbe që jeton në Kosovë të votojë në Serbi.

Serbët e Kosovës do të votojnë në vendvotimet në komunat në Serbinë qendrore.

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç tha se Kosova ka kërkuar që qeveria e Serbisë t’i kërkojë drejtpërdrejtë asaj që të lejojë mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare më 3 prill, pra “që Serbia ta pranojë Kosovën”.

- Advertisement -

Për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të Serbisë në Kosovë, kryeministri Albin Kurti tha se duhet të ketë një marrëveshje mes Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×