Shtyhen ndeshjet e Premier League, lojtarët dhe stafet të infektuar me COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Premier Liga angleze raportoi të martën kuotën më të lartë të infektimeve në javë, teksa Manchester United-Brentford u bë ndeshja e dytë në tre ditë që shtyhet si pasojë e pandemisë.

Deri të dielën u konstatuan 42 raste me COVID, pas 3 mijë e 805 testeve të kryera mes lojtarëve dhe stafeve të klubeve, duke shënuar një rritje prej 12 rastesh krahasuar me javën paraardhëse.

Disa lojtarë dhe pjesë të stafit të United rezultuan pozitivë pas fitores 1-0 ndaj ekipit të Norëich, të shtunën mbrëma.

Rrjedhimisht, bordi i Premier League pranoi kërkesën e klubit që të shtynte takimin e së martës kundër Brentford, në Londër.

“Vendimi u mor pas udhëzimeve të këshilltarëve mjekësorë, për shkak të rrethanave të jashtëzakonshme të përhapjes së COVID-19 brenda klubit të Manchester-it”, thuhet në një komunikatë të Premier League.

Ndeshja e parë që u anulua këtë sezon për shkak të rasteve me coronavirus ishte Tottenham-Brighton, të dielën e kaluar, pasi të paktën 8 lojtarë të klubit të Londrës veriore rezultuan të infektuar.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...