Premier Lague, vijojnë ndeshjet edhe gjatë festave pavarësisht infektimeve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Klubet e kampionatit anglez, Premier League kanë rënë dakord të vazhdojnë të luajnë ndeshjet e planifikuara edhe gjatë periudhës festive, pavarësisht se disa ndeshje janë shtyrë për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19.

Dhjetë ndeshje të Premier Ligës u shtynë këtë muaj për shkak se shumë lojtarë rezultuan pozitiv me COVID.

Takimet shtyhen edhe për shkak të një orari të ngarkuar kur skuadrat do të luajnë tre herë midis Boxing Day, ditës së parë pas Krishtlindjes  dhe 3 janarit.

Premier League publikoi një deklaratë duke theksuar se një rekord prej  90 rastesh të reja me COVID-19 u zbuluan midis lojtarëve dhe stafit javën e kaluar.

“Siguria e të gjithëve është një prioritet dhe Premier League po ndërmerr të gjitha hapat paraprake në kohën kur rastet me covid po shtohen në të gjithë vendin”, thuhet në deklaratën e  organit zyrtar të kampionatit anglez.

Vetëm katër nga 10 ndeshjet e fundjavës u luajtën pasi skuadrat bën me dije  se u mungonin lojtarët për shkak të COVID-19.

Premier League mund të shtyjë ndeshjet vetëm  nëse një klub ka më pak se 14 lojtarë në dispozicion.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...