Mbahet kampionati i 28-të i Tajkondos-s në Shqipëri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Është zhvilluar këtë të shtunë kampionati i 28 i kupës së Republikës, në Tajkondo internacional në pallatin e sportit “Flamurtari”.

Themeluesi i Tajkondos në Shqipëri Bujar Caushi thotë se ky kampionat është i rëndësishëm, pasi fituesi kalon direkt në kampionatin botëror.

“Është kupa e 28 e Republikës dhe të gjithë sportistes kampion nga mosha 15 vjeç mbi brezin e kuq dhe lart , në kategoritë e tyre do të marrin pjesë në kampionatin botëror që do të zhvillohet në fund të korrikut në Holandë”, shprehet Buja Caushi.

Organizatori i kupës së 28 të Republikës, Përparim Kamberi sqaroi se në këtë kampionat marri pjesë 12 ekipe nga i gjithë vendi, duke numëruar 120 sportistë të moshave nga  4-35 vjeç.

“Ka larmi ngjyrash dhe gjeneralitetesh. Ky sport ndikon shumë te personat që e praktikojnë pasi është shumë i vlefshëm për përqendrimin. Ndikon shumë te disiplina e fëmijëve”, tregon ai.

Të rinjtë pjesëmarrës në kampionat flasin për pasionin e tyre për këtë sport dhe aspiratat për të ardhmen.

“Ka qenë një zgjedhje e mirë sepse mëson të mbrohesh, mëson të përballosh dyluftime dhe teknika. Jam brez jeshil, profesioniste do bëhem”, tregon një vajzë nga Vlora.

Tajkondo nisi të praktikohej si sport në vitin 1995 në vendin tonë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...


TË FUNDIT

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER