FIFA duhet të japë $440 mln për punëtorët në Katar, thotë Amnesty Internacional

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Amnesty Internacional i ka kërkuar FIFA-s që të japë të paktën 440 milionë dollarë për kompensimin e punëtorëve emigrantë, që kanë vuajtur abuzime gjatë përgatitjeve për Kupën e Botës ‘Katar 2022’.

Në një letër të hapur dërguar presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, grupi për të drejtat e njeriut kërkon që të punohet me Katarin për programet kompensuese.

“Kur kanë mbetur 6 muaj nga nisja e Kupës ë Botë, qindra dhe mijëra punëtorë emigrantë nuk kanë marrë kompensim financiar për abuzimet serioze që kanë vuajtur gjatë ndërtimit të infrastrukturës në Katar”, thuhet në letër.

Sipas Amnesty Internacional, FIFA duhet të rezervojë një shumë jo më pak se 440 milionë dollarë nga paratë që do t’u ofrohen ekipeve pjesëmarrëse në Kupën e Botës për këtë qëllim.

Ka pasur kritike të shumta mbi trajtimin e punëtorëve emigrantë në Katatër gjatë ndërtimit të stadiumeve, shkruan CNN.

Punëtorët janë ndeshur me mungesën e kushteve të sigurisë si dhe qëndrimi me orë të zgjatura në punë.

Letra gjithashtu thotë se autoritetet Katarit kanë dështuar të hetojnë shkakun e vdekjeve të qindra punëtorëve emigrantë që prej vitit 2010.

FIFA i është përgjigjur propozimit të Ammnesty Internacional duke thënë se po njihen me programin e propozuar, por duke shtuar se bëhet fjalë për një infrastrukturë publike që nuk i përket asaj.

FIFA thekson se po punon që të respektohet e drejta e çdo punëtori në projektet për Kupën e Botës.

Kupa e Botës në futboll ‘Katër 2022’ do të nisë më 21 nëntor dhe përfundon më 18 dhjetor 2022.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

TË FUNDIT

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

Alibeaj: ILDKPKI të investigojë rastin Xhaçka për konflikt interesi

Gjatë diskutimit të raportit vjetor të Inspektorati të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj kërkoi nga...

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...