Gati për Kupën e Botës, plotësohen 8 grupet me nga 4 ekipe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Festimet shpërthyen në rrugët e Kosta Rikës pasi u bë shteti i fundi që i bashkohet Kampionatit Botëror 2022, i cili zhvillohet në Katar.

Një ndër eventet më të bukura sportive nis me fazën e grupeve; 32 skuadra që janë ndarë në 8 grupe e në secilin grup ka 4 ekipe.

Ekipet evropiane e veçanërisht grupi E ku ndodhet Spanja e Gjermania mbeten favorite të kampionatit, një garë ku do të mungojë Italia, e cila nuk arriti të kualifikohej.

Zvicra ku luajnë edhe dy futbollistë shqiptarë ndodhet në të njëjtin grup me Serbinë.

Kampionati nis në 21 nëntor dhe përfundon në 18 dhjetor të 2022.

Me motin e nxehtë, të 8 stadiumet, kanë ambiente të pajisura me teknologjinë e ftohjes për të mbajtur temperaturën në 27C. Mjafton një orë për të lëvizur nga njëri stadium tek tjetri, 7 prej tyre janë ndërtuar posaçërisht për kampionatin botëror.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...