Të ardhurat nga shitja e Chelsea do të shkojnë për bamirësi në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Zyra e Zbatimit të Sanksioneve Financiare në Mbretërinë e Bashkuar, (OFSI) bëri me dije se 2,35 miliardë dollarët që u siguruan nga shitja e klubit të Chelsea, do të shkojnë për bamirësi për njerëzit e prekur nga lufta në Ukrainë.

Zëvendësdrejtori i OFSI, Christopher Watts u tha deputetëve se paratë aktualisht ishin të ngrira në një llogari bankare në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan Sky News.

“Duhej të kuptonim kush ishin blerësit, ku po shkonin paratë, të siguroheshim absolutisht që asnjë prej tyre të mos ishte në gjendje të afrohej me një person të caktuar, çfarë do të ishin të ardhurat neto që do të shkonin për bamirësi. Paratë janë depozituar në një llogari në Mbretërinë e Bashkuar në pritje të lëvizjes për qëllime bamirësie”, u shpreh ai.

Klubi i Stamford Bridge u shit pasi Roman Abramovich u sanksionua si pjesë e përpjekjeve të Mbretërisë së Bashkuar për të synuar oligarkët rusë dhe për të izoluar presidentin Vladimir Putin.

Todd Boehly dhe Clearlake Capital blenë klubin, por mbikëqyrësi i sanksioneve duhej të sigurohej që Abramovich ose ndonjë individ tjetër i sanksionuar të mos përfitonte nga shitja.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...