English

Stamboll, avioni turk ndahet në tre pjesë pasi rrëshqet mbi pistë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të mërkurën, në aeroportin e Stambollit, Sabiha Gokcen, një avion ka rrëshqitur në pistë duke u përplasur me forcë dhe duke ndarë në disa pjesë. Pasagjerët janë parë teksa dilnin nëpërmjet të çarave të avionit dhe autoritetet pohuan se disa prej tyre janë lënduar.

- Advertisement -

Në disa pamje filmike të transmetuara nga mediat shfaqen qartazi dëmet nga përplasja ndërsa trupi i avionit duket se është ndarë në tre pjesë. Televizioni NTV raportoi se avioni mori flakë pasi rrëshqiti mbi pistë, por konfirmoi se zjarri është shuar.

Sipas NTV-së, avioni i përket kompanisë “low-cost” Pegasus dhe vinte nga Izmiri. Ministria e Transporteve tha se kishte 177 pasagjerë në bord, por se nuk ka viktima, pavarësisht uljes së ashpër në pistë.

Sipas faqes së web-it, Flightradar24, avioni ishte i modelit Boeing 737.

NTV citoi ministrin e Transporteve, Mehmet Cahit Turhan, kur tha se ka shumë pasagjerë të plagosur. Ai tha se ekipi i emergjencës është ende duke evakuuar pasagjerë nga rrënojat, por se shumica e tyre ia kanë dalë të shpëtojnë vetë.

Aeroporti u mbyll dhe fluturimet janë transferuar drejt aeroportit kryesor të Stambollit, tha ministri Turhan.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×