Strategjia për viktimat e krimit, kompensim viktimave të trafikut e dhunës seksuale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria ka hartuar të parën strategji ndërsektoriale për mbrojtjen e viktimave të krimit e cila synon fuqizimin viktimave të veprave penale, duke garantuar mbështetje, mbrojtje dhe një mjedis të sigurt, në mënyrë të tillë që ato të raportojnë krimin.

Projekt-akti për miratimin e kësaj strategjie me plan veprimi në vitet 2024-2030, i propozuar nga Ministria e Drejtësisë, është hedhur për konsultim publik.

Ky dokument politik i qeverisë shqiptare synon përafrimin e legjislacionit me standardet e Bashkimit Europian si pjesë e procesit të integrimit të vendit tonë në BE.

- Advertisement -

Një vëmendje e shtuar në këtë strategji është hartimi i një programi për kompensimin e viktimave të krimit të trafikimit dhe dhunës seksuale nga autori i veprës penale ose shteti, krijimin e  fondit të përgjithshëm të kompensimit, ekzekutimin e vendimeve të formës së prerë për kompensimin viktimave, monitorimin e procesit të kompensimit të viktimave në praktikë.

Strategjia është angazhimi i parë i qeverisë shqiptare, i cili “targeton viktimat e veprave penale në tërësi dhe viktimat me nevoja specifike mbrojtjeje, duke i kushtuar një vëmendje të veçantë mbrojtjes dhe garantimit të të drejtave të viktimave të krimit në një sistem drejtësie penal të aksesueshëm, transparent dhe efiçent që mbron të drejtat e njeriut sipas standardeve evropiane”.

Parimet si dhe të drejtat bazë lidhur me të cilat udhëhiqet kjo strategji janë e drejta për informacion, e drejta për mbështetje dhe mbrojtje, në përputhje me nevojat individuale të viktimave dhe një sërë të drejtash procedural.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×