English

Studentët iu bashkohen protestave, 43 ditë greva kundër reformës së pensioneve në Francë 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zërat kundër reformës së pensioneve në Paris po shtohen vazhdimisht. Në Ditën e 43 të protestave, iu bashkuan edhe nxënësit e liceut Louis Legrand në Paris.

- Advertisement -

Të rinjtë se bashku më mësuesit e tyre protestuan në zonën elitare të Parisit, distriktin e pestë duke braktisur mësimin për t’iu bashkuar lëvizjes.

Punëtorët e hekurudhës, mësuesit, avokatë dhe punëtorë të sektorëve të ndryshëm u bënë bashkë për të kundërshtuar sistemin e pensioneve, reforma më e madhe që nga lufta e dytë botërore.

Qeveria e Presidentit Francez Emmanuel Macron dëshiron t’i japë fund privilegjeve për disa profesione dhe të ofroj stimuj për njerëzit që të punojnë më gjatë.

Por qeveria nuk ka treguar asnjë shenjë tërheqje ndaj kërkesës së sindikatave të rrepta, duke përjashtuar mundësinë e rrëzimit të reformës krejt.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?