English

Studimi: “Akullnaja e fundit të botës” po shkrihet më shpejt nga sa…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkrirja e të ashtuquajturës “akullnaja e fundit të botës” mund të çojë në një rritje katastrofike të nivelit të detit. Pikërisht për shkak se ajo po shkrihet me shpejtësi, shkencëtarët u përpoqën të rindërtonin të kaluarën e saj dhe zbuluan pse dhe kur filloi ai proces, shkruan CNN.

- Advertisement -

Akullnaja Thwaites në Antarktidën Perëndimore është akullnaja më e gjerë në botë dhe është sa përmasat e Floridës. Shkencëtarët e kanë ditur se ajo ka humbur akullin me një ritëm të përshpejtuar që nga vitet 1970, por duke qenë se të dhënat satelitore janë vetëm disa dekada të vjetra, ata nuk e dinin se kur filloi shkrirja.

Ata më në fund morën një përgjigje për këtë pyetje, sipas një studimi të botuar në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences.

Duke analizuar sedimentin detar të nxjerrë nga fundi i oqeanit, shkencëtarët zbuluan se akullnaja filloi të shkrihej në vitet 1940, ndoshta për shkak të një efekti shumë të fortë El Niño. Që atëherë, akullnaja nuk ka mundur të rikuperohet dhe arsyeja për këtë mund të jetë ndikimi në rritje i ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit, sipas studimit.

Çfarëdo që të ndodhë me këtë akullnajë do të ketë pasoja globale. Ajo ka kontribuar deri më tani në një rritje të nivelit global të detit prej 4 për qind, por rënia e tij do ta rriste nivelin e detit me më shumë se 65 centimetra.

Përveç kësaj, ajo ka një funksion jetësor të ruajtjes së stabilitetit të shtresës së akullit të Antarktidës Perëndimore. Ajo funksionon si një prizë, shkruan CNN, kështu që shembja e saj do të minonte qëndrueshmërinë e shtresës së akullit, shkrirja e së cilës do ta ngrinte nivelin e detit me tre metra, gjë që do të çonte në përmbytje katastrofike në të gjithë botën.

Hulumtimi zbuloi sjelljen e akullnajës gjatë gati 12.000 viteve të fundit. Falë këtij informacioni, shkencëtarët besojnë se e dinë pse filloi të shkrihej me shpejtësi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×