Sulmi ndaj Salman Rushdie, shkrimtari: Atentat ndaj lirisë së fjalës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkrimtari Salman Rushdie u sulmua të premten në Nju Jork gjatë fjalës së tij në një amifteatër.

Agresori e goditi me thikë disa herë dhe sot autori nuk mund të flasë, madje rrezikon humbjen e shikimit në njërin sy.

Ndërsa Rushdie mjekohet në spital, shkrimtari Ylljet Aliçka e konsideron ngjarjen një “atentat ndaj fjalës së lirë”.

- Advertisement -

“Rasti i Salman Rushdies është që vetë ai, i lodhur jeta nga klandestinitet ta quajmë, i fshehur, deri në vitin 2019, mendoi që do të ishte zvogëluar rreziku,” – komentoi Aliçka i cili pohoi se obskurantizmi fetar është ende gjallë.

Sipas tij është fryma e ngritur ajo që çoi deri në sulmin ndaj shkrimtarit.

Rushdie është kërcënuar me vdekje për shkak të punës së tij gjatë një karriere letrare pesë dekadash.

Shumë nga librat e 75-vjeçarit kanë qenë jashtëzakonisht të suksesshëm, me romanin e tij të dytë, ‘Midnight’s Children’, që fitoi çmimin Booker në 1981, shkruan BBC.

Por ishte romani i tij i katërt, ‘Vargjet Satanike’ (The Satanic Verses), i botuar në 1988, që u bë vepra e tij më e diskutueshme, duke sjellë trazira ndërkombëtare të paprecedentë në përmasa. Ndaj Rushdie u bënë kërcënime me vdekje, ndaj ai u detyrua të fshihej pas publikimit të tij dhe qeveria britanike e vendosi autorin nën mbrojtjen e policisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Iu largua gruaja, shtetasi në Kosovë i vendos flakën pronës së familjarëve të saj

Një person është arrestuar nën dyshimin se ia vuri flakën qëllimisht një lokali në qytetin verior të Kosovës, Zubin Potok. Sipas Policisë së Kosovës, ngjarja...

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

TË FUNDIT

Iu largua gruaja, shtetasi në Kosovë i vendos flakën pronës së familjarëve të saj

Një person është arrestuar nën dyshimin se ia vuri flakën qëllimisht një lokali në qytetin verior të Kosovës, Zubin Potok. Sipas Policisë së Kosovës, ngjarja...

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×