Sulmi në Capitol, dënohet ish-polici që goditi me shtizë një nga oficerët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një oficer në pension i Departamentit të Policisë së Nju Jorkut është dënuar me 10 vjet burg për sulmin ndaj Capitol Hill në SHBA.

Ai u dënua edhe sepse sulmoi me shtizë flamuri një nga oficerët e policisë. Deri tani rreth 250 persona  janë dënuar për veprimet e tyre gjatë trazirave të 6 janarit 2021, kur mbështetës të Donald Trump donin të kundërshtonin certifikimin e fitores së Joe Biden.

Më 6 janar të vitit 2021 disa protestues kanë hyrë në ndërtesën e Kongresit amerikan, në përpjekje për të përmbysur humbjen e Trumpit në zgjedhje.

- Advertisement -

Trump i ka përgëzuar publikisht ata që kanë sulmuar ndërtesën, por mohon çdo akuzë lidhur me trazirat.

Departamenti amerikan i Drejtësisë ka nisur vetëm hetime penale për atë që ka ndodhur më 6 janar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Paralajmëron eksperti Shuperka: Duhen marrë masa, duhanpirësit po rriten

Konsumatorët e duhanit po vijojnë të rriten. Në nivel global numërohen 1.3 miliardë duhanpirës. Edhe në vendin tonë shifrat nuk janë të kënaqshme. Pavarësisht politikave...

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

TË FUNDIT

Paralajmëron eksperti Shuperka: Duhen marrë masa, duhanpirësit po rriten

Konsumatorët e duhanit po vijojnë të rriten. Në nivel global numërohen 1.3 miliardë duhanpirës. Edhe në vendin tonë shifrat nuk janë të kënaqshme. Pavarësisht politikave...

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×