English

Sulmi në godinat qeveritare në Brazil, gjykata heton ish-presidentin Bolsonaro

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-presidenti i Brazilit, Jair Bolsonoaro do të hetohet nesë ka qënë i përfshirë në sulmin ndaj ndërtesave qeveritare më 8 janar, ku qindra protestues mësynë dhe shkatërruan godinat shtetërore duke kundërshtuar zgjedhjen e Lula Silva si president i vendit.

- Advertisement -

Është hera e parë që Gjykata e Lartë nxjerr emrin e ish-presidentit, i cili para betimit të Da Silva u largua për në SHBA.

Vendimi i gjykatës, vjen pak ditë pasi Bolsonaro publikoi një video që vinte në dyshim legjitimitetin e zgjedhjeve presidenciale që u zhvilluan në tetor.

Prokurorët thanë se Bolsonaro mund të ketë nxitur një krim duke bërë pretendime të tilla.

Videoja e Bolsonaro pretendonte se presidenti da Silva nuk u votua, por u zgjodh nga Gjykata e Lartë dhe autoriteti zgjedhor i Brazilit.

Mijëra mbështetës radikalë të Bolsonaros, të cilët vazhdojnë të pretendojnë se zgjedhjet ishin të manipuluara, sulmuan Gjykatën e Lartë të vendit, Kongresin dhe pallatin presidencial. Ata bënë thirrje për grusht shteti ushtarak.

Shumë biznesmenë dhe zyrtarë po hetohen për sulmin, përfshirë ish-shefin e sigurimit të Brasilias, Anderson Torres, i cili fluturoi në SHBA përpara trazirave.

Më shumë se 1200 persona janë arrestuar dhe po akuzohen në lidhje me trazirat në Kongresin e Brazilit. Janë lëshuar urdhër-arreste për disa zyrtarë të lartë të akuzuar si “përgjegjës për veprimet dhe mosveprimet” që çuan në trazirat.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×