Sulmohet me dronë Moska, goditen dy ndërtesa në kryeqytetin rus

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia ka akuzuar Ukrainën se qëndron pas një sulmi me dron që dëmtoi të paktën dy ndërtesa në kryeqytetin e Moskës mëngjesin e kësaj të hëne.

Ministria ruse e Mbrojtjes bëri me dije se mundi të rrëzonte dy dronë, duke shtuar se si pasojë e sulmit nuk pati viktima.

Agjencia shtetërore e lajmeve Tass raportoi se një dron ra pranë Ministrisë së Mbrojtjes.

- Advertisement -

Zyrtarët ukrainas ende nuk kanë komentuar rastin, por ata rrallë marrin përgjegjësinë për sulmet brenda Rusisë.

Sulme me dronë pati dhe në një lagje të Krimesë – gadishullin jugor ukrainas të aneksuar nga Moska në vitin 2014.

Kreu rajonal i emëruar nga Kremlini, Sergei Aksenov tha se një depo municioni u godit në zonën veriore të Dzhankoi dhe banorëve të fshatrave aty pranë iu tha të largoheshin nga shtëpitë e tyre.

Aksenov nuk raportoi për viktima.

Ndërkohë, Ukraina tha se katër persona u plagosën dhe një hangar drithi u shkatërrua nga sulmet e Rusisë në rajonin e saj jugor të Odesës. Ai tha se infrastruktura portuale e vendit në Danub ishte në shënjestër të forcave ushtarake ruse.

Rusia ka nisur sulme thuajse të vazhdueshme në rajonin e Odesës – ku ndodhen portet kryesore të Ukrainës në Detin e Zi – që kur Rusia u tërhoq nga një marrëveshje historike e grurit javën e kaluar.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×