arme berthamore

Rusia vazhdon planin, do dërgojë armë bërthamore taktike në Bjellorusi

Rusia ka vendosur të vazhdojë me planin e saj për të zhvendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi, konfirmoi lideri bjellorus, i...

Vendosja e armëve bërthamore ruse në Bjellorusi, Borrell: Gati për sanksione të reja

Vendosja e armëve bërthamore ruse në Bjellorusi do të përfaqësonte "një përshkallëzim të papërgjegjshëm dhe një kërcënim për sigurinë evropiane". Kështu shkruan...

Putin: Nuk do përdorim armë bërthamore, por jemi gati

Vladimir Putin ka shpërthyer ndaj Perëndimit në fjalimin drejtuar kombit. Ndërsa lufta në Ukrainë po hyn në vitin e parë, presidenti...

Koreja e Veriut zotohet të prodhojë më shumë armë bërthamore

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un u zotua se do të kundërshtojë kërcënimet bërthamore të SHBA me armë bërthamore. Lideri...

Johnson: Nëse Putin do përdorë armë bërthamore, do e braktisë edhe Kina

Boris Johnson ka folur për luftën në Ukrainë për herë të parë që kur u largua nga zyra e kryeministrit të...

Biden për deklaratën e Putin: Pse flet për armë bërthamore nëse s’do i përdorë?

Presidenti i SHBA, Joe Biden shprehu skepticizëm në lidhje me deklaratën e homologut rus, Vladimir Putin se ai nuk kishte ndërmend...

Nëse Putini shtyp butonin bërthamor, miliona njerëz do të vdesin brenda pesë orëve

Një hartë simuluese tregon se si një luftë bërthamore midis Rusisë dhe NATO-s mund të çojë potencialisht në vdekjen e miliona...

Stoltenberg: Nëse Rusia përdor armë bërthamore, do ketë pasoja të rënda

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se çdo përdorim i armëve bërthamore është i papranueshëm dhe se nëse Rusia...

Putin: Në një luftë bërthamore nuk mund të ketë fitues

Presidenti rus, Vladimir Putin ka paralajmëruar se nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore. Sipas tij, një konflikt i tillë...

‘Çarmatimi bërthamor’, Putin: Rusia e gatshme për dialog

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin deklaroi se Moska është e gatshme për dialog mbi stabilitetin strategjik dhe mospërhapjen bërthamore. Deklaratë, Putin e...

CIA mohon provat se Rusia po shqyrton përdorimin e armëve bërthamore

Kreu i Agjensisë Qendrore të Inteligjencës në SHBA (CIA), William Burns ka deklaruar se deri më tani nuk ka prova praktike...

Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike, raporton Jugu

Koreja e Veriut lëshoi një raketë balistike në brigjet e saj lindore të mërkurën, njoftoi ushtria e Koresë së Jugut. Raketa u...

Lavrov: Konflikti mund të përshkallëzohet në përdorimin e armëve bërthamore

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov deklaroi se ekziston mundësia që konflikti me Ukrainën të përshkallëzohet në përdorimin e armëve...

S’do përdorim armë bërthamore në Ukrainë, thotë ministri Lavrov

Rusia nuk do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë, deklaroi ministri i Jashtëm Sergei Lavrov. Gjatë intervistës për kanalin televiziv "India Today",...

Zelenski kërkon parapërgatitje për sulm bërthamor nga Rusia

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka paralajmëruar se Rusia është e gatshme të përdorë armë bërthamore për t’i dhënë fund pushtimit...

Putini mund të përdorë armët bërthamore, thotë stërmbesa e Krushovit

Stërmbesa e ish-liderit sovjetik, Nikita Krushov ka paralajmëruar se Rusia mund të jetë e përgatitur për të përdorur armë nukleare në...