armepushim

Kur do të arrihet armëpushimi me Rusinë? Ambasadori ukrainas flet në Euronews

Armëpushimi mes Ukrainës dhe Rusisë pritet të arrihet në pranverë ose verën e këtij viti. I ftuar në Euronews Albania, ambasadori i...

Kolumbia arrin armëpushim me grupet kryesore të armatosura

Qeveria e Kolumbisë ka rënë dakord për një armëpushim gjashtë mujor me pesë grupet më të mëdha të armatosura që veprojnë...

Talibanët në Pakistan i japin fund armëpushimit

Talibanët në Pakistan njoftuan se i kanë dhënë fund marrëveshjes së armëpushimit që arritën me qeverinë në qershor dhe urdhëruan luftëtarët...

FIFA kërkon armëpushim në Ukrainë gjatë Kupës së Botës

Presidenti i Federatës Botërore të Futbollit (FIFA), Gianni Infantino, i bëri thirrje Rusisë dhe Ukrainës që të mbajnë armëpushim njëmujor, gjatë...

Armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore

Më 11 nëntor të vitit 1918, Gjermania nënshkruan një marrëveshje për armëpushim me aleatët në një vagon treni në pyllin Compiegne...

Armëpushimi Izrael-Palestinë, qytetarët harrojnë luftimet, i rikthehen jetës normale

Ndërsa armëpushimi vijon të mbajë, kufizimet në komunitetet në jug të Izraelit janë hequr dhe impiantet energjetike në Gaza janë rihapur. Ndërkohë,...

Pas 3 ditësh luftime, hyn në fuqi armëpushimi mes Izraelit dhe Palestinës

Mbrëmjen e së dielës, hyri në fuqi një armëpushim mes Izraelit dhe militantëve palestinezë, pas 3 ditësh luftime në rripin e...

Rusia ofron armëpushim që civilët të largohen nga fabrika në Mariupol

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë deklaroi se ushtria ruse është e gatshme që të bëjë armëpushim rreth fabrikës së çelikut Azovstal...

Papa Françesku thirrje Kievit e Moskës për armëpushim gjatë Pashkëve

Papa Françesku bëri thirrje që gjatë festës së Pashkës në Ukrainë të ketë armëpushim. "Hidhini armët poshtë!" tha Ati i Shenjtë në...

E quajti Putinin kasap, Macron kundër Biden: Teprimi me fjalorin nuk ndihmon

Presidenti francez Emanuel Macron paralajmëroi se përshkallëzimi verbal lidhur me luftën në Ukrainë nuk do të ndihmojë në arritjen e një...

Përditësime LIVE 10 mars: Kryqi i Kuq paralajmëron krizë humanitare në Mariupol

Sot është dita e pesëmbëdhjetë e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi...

Polonia pret 150 mijë refugjatë ukrainas në ditë

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët thotë se më shumë se 1.2 milionë refugjatë ukrainas kanë shkuar në Poloni që...

Përditësime LIVE 9 mars: Dita e katërmbëdhjetë e sulmit rus në Ukrainë

Sot është dita e katërmbëdhjetë e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi...

Erdogan beson se do arrijë një armëpushim mes Rusisë dhe Ukrainës

Për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, ministrat e Jashtëm të dy vendeve kanë rënë dakord...

UNESCO thirrje për mbrojtje të trashëgimisë kulturore në Ukrainë

UNESCO ka bërë thirrje për mbrojtje të monumenteve të trashëgimisë kulturore në Ukrainë, pas pushtimit të paprovokuar nga Rusia. "Ne duhet të...

Kamala Harris viziton Poloninë dhe Rumaninë

Zëvendës presidentja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Kamala Harris viziton sot Poloninë për të diskutuar me zyrtarët e këtij shteti...