arsim

Aktivisti tregon arsyet: Ja pse kredia studentore është e pamundur

Aktivisti i Qëndresës Qytetare, Migen Qiraxhi e sheh si të pamundur miratimin e kredisë studentore. Në një intervistë për Euronews Albania, Qiraxhi...

Kushi: Së shpejti, takime me shqiptarë në Evropë për ruajtjen e Gjuhës Shqipe

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi priti në Elbasan homologen e saj nga Kosova Arbërie Nagavci, ku në nder të...

Pedagogët protestë para parlamentit: Çfarë arsimi mund të zhvillohet me buxhet 3%?

Pedagogët janë rikthyer sërish në protestë për mosrealizimin e 9 kërkesave për arsimin e lartë. Këtë të enjte ata ishin para Parlamentit, në ditën kur...

Rasti më skandaloz, 8 pedagogë të inxhinierisë në Kosovë kopjuan nga njeri-tjetri

Në prishtinë është hapur një ekspozitë shuëm e veçantë, sepse lidhet pikërisht me plagjiaturat e profesoreve te Universitetit te Prishtinës. Koordinatori i...

Shpenzimet e shqiptarëve në arsim u rritën me 6,1 për qind në 2021

Shpenzimet mesatare mujore për një familje me katër vetë nuk ndryshuan në vitin 2021 në krahasim me 2020, por shqiptarët shpenzuan...

Shqipëria financon pak arsimin| buxheti, 10 herë më pak se mesatarja e OECD

Buxheti për arsimin në Shqipëri nuk e ka arritur asnjëherë nivelin prej 5 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto, niveli...

Shqipëria me arsim të detyrueshëm për 9 vite, në BE arrin deri në 15 vjet

Shqipëria nuk po hedh asnjë hap për të bërë të detyruar mësimin në shkollën e mesme. Planet afatmesme përjashtojnë të rinjtë...

Yuri Kim: Mbështetja për arsimin po aq e rëndësishme sa reforma në drejtësi

Ambasadorja Yuri Kim deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin arsimin po aq sa luftën ndaj korrupsionit dhe reformën në...

Eksperti: Nuk kemi treg pune të sigurt, kjo i nxit të rinjtë të ikin

Eksperti i arsimit, Ndriçim Mehmeti thotë se maturanët kërkojnë të studiojnë jashtë vendit, për shkak se në Shqipëri nuk ka treg...

Presidentja Osmani thirrje punonjësve në arsim: Greva të zëvendësohet me dialog

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani u ka bërë thirrje punonjësve të arsimit në vend, që grevën në të cilën kanë hyrë,...

Eksperti: Një drejtor në Lezhë dhunon nxënësit, por vazhdon të jetë në detyrë

Eksperti i arsimit Albano Zhapaj u shpreh se ka video të një drejtuesi shkollë i cili ka abuzuar me detyrën dhe...

Komisioneri i BE për Euronews Albania: Janë dhënë 75 mln euro për arsim

Komisioneri i Bashkimit Europian për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič zhvilloi një takim me kreun e qeverisë Edi Rama këtë të...

Mësuesit në Kosovë kërkojnë 100 euro shtesë në muaj deri në rritjen e pagave

Miratimi i ligjit për rritjen e pagave, për sigurimet shëndetësore dhe heqja e kufizimit të përvojës së punës për pension të...

Pas grevës së arsimtarëve në RMV, qeveria u rrit pagën më 15%

Pas më shumë se dy javë grevë në arsimin fillor dhe të mesëm të Maqedonisë së Veriut, dhe më shumë se...

Bie me 2.2% numri i të diplomuarve, eksperti Halilaj radhit shkaqet

Sipas INSTAT, në vitin shkollor 2020-2021 u diplomuan në arsim 96.005 nxënës dhe studentë, me një ulje prej 2,2%, krahasuar me...

Mësimi me dy turne s’është produktiv, thonë ekspertët

Mësimi me dy turne sipas ekspertëve të arsimit nuk është produktiv. Eksperti i arsimit, Qemal Çejku dhe mësuesja Luiza Myrtaj Nezha u...